Anafilaksja

Wczorajszy obiad był pyszny. Myślałam, że drugą połowę puszki zjem dziś, ale noc pokazała, że nie. Nie wiedziałam, że mak jest tak silnym alergenem. Na szczęście mój wstrząs nie rozwinął się w pełni, nie było potrzebne podanie adrenaliny.

Oddam połowę puszki, a na zagrychę kilka tabletek wapna i allegry, jak mi poradził ratownik medyczny pod 112. Odddam pilnie, bo mak należy spożyć 48 godzin od otwarcia. A poniżej też trochę przydatnej wiedzy, którą każdy, ale to każdy powinien posiadać!

za stroną odetchnijspokojnie.pl :

Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Najcięższą postać anafilaksji, z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, stanowi wstrząs anafilaktyczny. Wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego zagraża życiu. Objawy kliniczne anafilaksji pojawiają się w ciągu kilku, kilkudziesięciu minut po ekspozycji na czynnik wywołujący, zwykle gwałtownie i narastając bardzo szybko.

Przyczyną reakcji anafilaktycznej jest najczęściej użądlenie przez owady (osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele), spożycie pokarmów (m.in. orzeszki ziemne i orzechy, ryby, skorupiaki, jaja kurze, mleko krowie), zażycie leków (np. antybiotyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych), a także środków znieczulenia miejscowego i radiologicznych środków kontrastowych, ekspozycji na inne czynniki (np. lateks, zimno, wysiłek fizyczny). Ryzyko anafilaksji zwiększa się w przypadku sumowania przyczyn, np. przy jednoczesnej ekspozycji na alergeny pokarmowe i wysiłek fizyczny.

Do narządów wstrząsowych w anafilaksji należą: skóra i błona śluzowa, układ oddechowy, układ pokarmowy oraz układ krążenia.

Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

  • świąd skóry, rumień, pokrzywka, obrzęk warg i języka;
  • skóra może być blada i pokryta potem;
  • duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy, wodnisty katar;
  • nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha;
  • spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy, „mroczki” przed oczami, bóle głowy, utrata przytomności.

Jak najwcześniejsze rozpoznanie anafilaksji i niezwłoczne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonu.

Postępowanie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego:

  • Przerwij narażenie na bodziec wywołujący, jeśli to możliwe.
  • Oceń stan układu krążenia, drożności dróg oddechowych, oddychanie, stan świadomości, stan skóry.
  • Wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Jeśli chory posiada przy sobie przepisany przez lekarza lek do zastosowania w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (w ampułkostrzykawce), należy go podać choremu.
  • Ułóż pacjenta na plecach lub w pozycji najbardziej komfortowej i unieś kończyny dolne. Jeśli chory wymiotuje, ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej.
  • Gdy są wskazania, wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową ze stałym uciskiem klatki piersiowej i sztucznym oddychaniem.
  • Często, w regularnych odstępach czasu monitoruj ciśnienie tętnicze, częstość i rytm pracy serca, częstość oddechów.

wiedza z http://odetchnijspokojnie.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *